Terapia, w której pracujemy na emocjach…

Terapia, w której pracujemy na emocjach…

Terapia Gestalt to jedna z moich ulubionych form terapii. Na przełomie lat 2009- 2011 miałem możliwość uczestniczenia w niej i spośród wszystkich nurtów  psychoterapii (psychodynamiczna, poznawczo- behawioralna, bioenergoterapia, systemowa, egzystencjalna, humanistyczna) tą oceniam bardzo wysoko.  A miałem możliwość uczestniczenia w kilku z pośród opisanych wyżej. Są dwa podstawowe założenia tej terapii: praca z emocjami jak również na tym co jest “Tu i teraz”.

Terapia Gestalt, urzekło mnie twoje piękno

Założenia tej metody terapeutycznej opracował jako pierwszy Frits Persela. Zaspokajanie potrzeb, przedstawionych na piramidzie Maslowa ( potrzeby fizjologiczne, potrzeba bezpieczeństwa, przynależności i szacunku i inne) ma istotne znaczenie na każdym etapie rozwoju jednostki. Największe znaczenie ma jednak na etapie dzieciństwa. Deprywacja potrzeb, jest przyczyną masy problemów w późniejszym życiu. Terapia pomaga w przepracowaniu naprawdę silnych emocji (nie rzadko traumatycznych). Jest skuteczna w walce z zaburzeniami psychicznymi, tymi mniejszymi, jak i większymi, jak również jako droga do samorozwoju i samowiedzy. Czerpie dużo z innych pomocniczych form pracy (jak np. joga, re-braething, programowanie neurolingwistyczne czyli NLP) Dużo elementów w tej terapii opiera się również o metaforę (metoda pustego krzesła, pisanie listów) i polega na doświadczalnym przeżyciu sytuacji (np. zbliżanie się do siebie lub cofanie w kontakcie z drugą osobą). Moja psychoterapia Gestalt opartej na tym co tu i teraz uświadomiła mi znaczenie złości i lęku w moim życiu i sposoby jak mogę sobie z nimi radzić. Obnażyła również naturę skrywanych emocji i pokazała je zupełnie od innej strony. Polecam ją z całego serca.

Myślenie “Stadne”

Niestety w Polsce wciąż jeszcze istnieje myślenie, że wizyta u psychoterapeuty czy psychiatry to plama na honorze człowieka. A jeżeli już musimy iść to wolimy do psychiatry po tabletki (czyli farmakoterapia) bo co tam będę z babą o emocjach gadał/ gadała jak jakiś czubek. Gadać to ja mogę z kolegą czy koleżanką. Otóż nic bardziej mylnego. Psychoterapia pomimo tego, że trwa zazwyczaj dłużej i więcej kosztuje przynosi dużo lepsze efekty (długoterminowe) niż terapia farmaceutykami. Po za tym psychoterapia prowadzona jest przez wykwalifikowany zawodowo personel. Laik nigdy nie pomoże nam tak jak specjalista dla którego praca z emocjami jest na porządku dziennym. Psychiatra powinien być traktowany tak jak każdy inny lekarz, do którego udajemy się gdy mamy jakiś problem zdrowotny. Ujmą nie jest to, że kiedy chorujemy idziemy do określnego specjalisty, lecz to kiedy nie idziemy.

Dodaj komentarz