Sauna po treningu…

Sauna po treningu…

Wile jest siłowni w Polsce, które poza typowym sprzętem treningowym i maszynami siłowymi daje również  klubowiczom możliwość skorzystania ze sfery wellness. Konkretnie sauna po treningu.  W klubach sportowych, zazwyczaj spotkamy się z sauną fińską, gdzie temperatura powietrza ocyluje w granicach   60-90 stopni Celcujsza. Wilgotność z kolej nie przekracza przeważnie 10, 11 %. Daje to głęboki relaks dla ciała, odprężenie po siłowni. 

sauna a trening..

Istotne pozostaje jednak pytanie czy umieszczenie sauny w takim miejscu jak siłownia ma jakiś sens i kiedy najlepiej korzystać z jej dobrodziejstw przed treningiem czy po treningu siłowym? Celem naszej aktywności na siłowni jest wytworzenie napięcia mięśniowego, sprzyja to procesom wówczas zachodzącym (rozwojowi mięśni). Wykonując pewne ćwiczenia napinamy mięśni i podczas całego treningu dobrze jest, ażeby to napięcie stale nam gdzieś towarzyszyło.  Wizyta na saunie odpręża nasze ciało, powoduje że wszystkie mięśnie się rozluźniają. W naturalny sposób nasze ciało ulega regeneracji, łagodzone są wszystkie bóle zarówno mięśniowe jak i stawowe.

sauna po treningu czy przed?

Dlatego właśnie sauna po treningu jest dobrym pomysłem. Jeżeli ciało jest zmęczone przez ciężkie ćwiczenia i nie chcemy przedłużać już towarzyszącego nam napięcia możemy śmiało udać się do sauny. Ważne jest natomiast, aby nie wchodzić do sauny od razu po treningu, kiedy ciało jest mocno rozgrzane. Jest to bowiem dosyć duże obciążenie dla naszego układu krążenia a tym samym szkodliwe dla serca. Po zakończonym treningu zalecałbym przed wizytą w saunie wziąć kilkuminutowy zimny prysznic i również kilka minut odczekać (odtajać). Rozluźnianie ciała przed treningiem nie jest najlepszym pomysłem. A zatem wizyta na saunie przed aktywnością fizyczną nie jest wskazane. Na treningu może towarzyszyć nam później ospałość, niechęć i paradoksalnie zmęczenie. Rośnie wówczas również ryzyko wystąpienia kontuzji.

Odprężenie po siłowni czyli relaks dla ciała.

Jeżeli w danym dniu wykonywaliśmy bardzo intensywny, męczący trening, który mocno wstrząsnął naszym organizmem, również powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie odpuścić sobie w tym dniu już wizyty w saunie, po której prawdopodobnie będziemy czuć się jeszcze gorzej. Zachęcam ponadto do zapoznania się z poradnikiem zdrowie https://www.poradnikzdrowie.pl/regeneracja/odnowa-i-spa/kiedy-sauna-szkodzi-kto-nie-powinien-korzystac-z-sauny-aa-yMJq-Akzo-Mszz.html, gdzie wskazano wskazania i przeciwwskazania do korzystania z sauny.

relaks dla ciała

Dodaj komentarz